Spotkanie z pisarzem Marcinem Koziołem - uczniowie klas IV - VI

Dzięki uprzejmości Biblioteki Publicznej w Stęszewie 2 grudnia uczniowie z klas IV-VI mogli uczestniczyć w dwóch spotkaniach autorskich online z Marcinem Koziołem, pisarzem książek dla dzieci i młodzieży, zapalonym podróżnikiem, kolekcjonerem starych komputerów, człowiekiem wielu pasji. Spotkanie poświęcone było serii książek "Detektywi na kółkach". Dzieci poznały bohaterów książek: „Skrzynia Władcy Piorunów” oraz „Tajemnica przeklętej harfy” - Julkę, psa Spajka oraz Toma.

Autor opowiedział o wynalazcy Nikoli Tesli, kim był, co wynalazł, jakie miał usposobienie, jaką cyfrę lubił najbardziej, czego się bał oraz jaki wywarł wpływ na nasze życie. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest synestezja, jak to możliwe, że liczby mają kolor, słowa mają zapach, a dźwięk smak oraz dowiedzieli się, jak wygląda i działa kula plazmowa. Była mowa również o sztuce szyfrowania i łamania szyfrów, której można się nauczyć z serii książek „Detektywi na kółkach”.

Pan Marcił zaprezentował także, o kim opowiada jego najnowsza książka z tej serii - „Gwiazda Blachonosego”. Tak jak we wcześniejszych powieściach współczesna akcja splata się z historią genialnego astronoma z XVI wieku, który żył niczym gwiazda rocka – w obserwatorium trzymał łosia, przyprawił sobie miedziany nos i umarł nagle… w nadzwyczaj zaskakujących okolicznościach.