Dni Tolerancji

W tym roku, trochę nietypowo, bo przez cały listopad obchodziliśmy w naszej szkole Dni Tolerancji.  Święto, które przypada 16 listopada ustanowione zostało przez ONZ z inicjatywy UNESCO. Inicjatywa ta spowodowana była pogłębiającymi się zjawiskami nietolerancji, przemocy, nacjonalizmu, rasizmu i antysemityzmu, jakimi towarzyszy marginalizacja i dyskryminacja mniejszości narodowej. 
Celem obchodów Święta Tolerancji w naszej szkole było zwiększenie świadomości na temat tolerancji -  ważnej wartości w życiu człowieka. Chcieliśmy zwrócić uwagę, na to, że wzajemna życzliwość i akceptacja drugiego człowieka to początek oraz podstawa w budowaniu zaufania, a także pozytywnych relacji międzyludzkich.
W ramach obchodów Dni Tolerancji przeprowadzone zostały lekcje z paniami pedagożkami, których celem było kształtowanie u uczniów postaw akceptacji i tolerancji oraz poszanowania praw człowieka. Opracowano ankietę dotycząca tolerancji w naszej szkole, która została przeprowadzona na lekcjach informatyki. Wyniki ankiety otrzymali wychowawcy klas ósmych, którzy wspólnie z wychowankami opracowali wnioski i rekomendacje. 
Grupa medialna przeprowadziła sondę wśród uczniów, w której pytaliśmy młodzież o to czy są tolerancyjni, czym dla nich jest tolerancja. 
Pod koniec listopada ogłoszono został konkurs skierowany do uczniów klas 6 i 7 „Jesteśmy różni jesteśmy spoko”. Konkurs polegał na zmontowaniu teledysków lub kolaży video nawiązujących do hasła przewodniego. Wszystkie klasy wywiązały się z zadania a ich prace były bardzo pomysłowe i inspirujące:
I miejsce ex aequo zajęły klasa 6e i 6g
II miejsca klasa 6c
III miejsce 6b 
Zwieńczeniem Dni Tygodnia była debata oxfordzka, w której brali udział uczniowie klas ósmych. Teza debaty brzmiała : „Tolerancja jest łatwa”. Konkurowały ze sobą dwie drużyny złożone z przedstawicieli klas. Pod koniec debaty publiczność miała okazje opowiedzieć się czy tolerancja jest dla nich łatwa czy trudna. Zarówno jury jak i publiczność opowiedziała się po stronie drużyny, która była w opozycji do postawionej tezy. Pani wicedyrektor Arleta Bednarczyk w podsumowaniu podkreśliła, że choć tolerancja jest trudna to jest niezbędna do budowania prawidłowych relacji w społeczeństwie. Nawiązała równocześnie do argumentów przedstawionych przez Panią Marię Skotarczak, która w swoim exposé odwoływała się do zapisów w konstytucji odnoszących się do tolerancji. 
Nad organizacją czuwała grupa medialna „Włącz się” i Zespół do Spraw Równego Traktowania.