„Z gliny stworzone” wystawa przygotowana przez uczniów klas 1-6

Serdecznie zapraszamy wszystkich uczniów  do obejrzenia wystawy pod tytułem „Z gliny stworzone”, przygotowanej przez uczniów klas 1-6.

 Uczniowie klas 1-6,

Sylwia Zimna-Przylepa

Tworzenie w glinie -  najbardziej naturalnym i autentycznym tworzywie, bardzo korzystnie wpływa na ogólny rozwój fizyczny i psychiczny człowieka- twórcy, szczególnie dzieci i młodzieży.

   Nadawanie kształtu glinie aktywizuje do wypowiedzi, daje możliwość wgniecenia w glinę swoich emocji, radości, gniewu, smutku, pobudza ciekawość twórczą. Uczestnictwo w procesie twórczym istotnie wpływa na stan emocjonalny - łagodzi napięcia u osób nadpobudliwych - pobudza do działania osoby apatyczne, zahamowane. Tworzeniu w glinie towarzyszy poczucie bezpieczeństwa - jest to materiał, którego nie można zniszczyć, wysuszona glina po dodaniu wody odzyskuje swoje plastyczne właściwości, gdy w trakcie lepienia forma ulegnie deformacji można z powrotem uzyskać żądany kształt, gdy odpadnie dany element można go dolepić raz jeszcze. W procesie twórczym zaangażowanych jest wiele zmysłów - glina ma swój kolor, konsystencję różną w zależności od ilości dodanej wody, możemy nadać jej różnorodną fakturę, ma swój zapach, temperaturę.