Znicze pamięci zapłonęły w gminie Stęszew

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Stęszewie wzięli udział w XIII edycji edukacyjno-społecznej akcji „Zapal znicz pamięci” organizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej w Poznaniu.

Celem akcji „Zapal znicz pamięci” jest wspólne uczczenie pamięci przedstawicieli polskich warstw przywódczych, którzy zostali zamordowani na terenach II RP wcielonych w 1939 r. do III Rzeszy: w Wielkopolsce, regionie łódzkim, na Pomorzu Gdańskim, Kujawach i Górnym Śląsku. Znicza zapalane są przede wszystkich w miejscach zbrodni dokonanych przez Niemców w ramach operacji „Tannenberg” i „politycznego oczyszczania gruntu” w pierwszych miesiącach II wojny światowej.

 

Jednym z takich miejsc są groby w Wypalankach na obszarze leśnym pomiędzy wsiami Dębienko i Wypalanki, na terenie północno-zachodniej części Wielkopolskiego Parku Narodowego. Zbiorowa mogiła składa się z pięciu grobów, a dojść do nich można szlakiem od ul. Poznańskiej (wejście Lasy Dębienko). W tym miejscu spoczywa ok. 2000 Polaków, przede wszystkim więźniów Fortu VII, obozu w Żabikowie, jak również ludzi chorych psychicznie ze szpitala w Kościanie.

 

Uczniowie klas IV-VI ze Szkoły Podstawowej w Stęszewie zapalili swoje znicze pamięci na kamieniu pamiątkowy z tablicą i napisem: „Miejsce uświęcone męczeńską krwią Polaków zamordowanych przez hitlerowców w latach okupacji” i przy białych krzyżach na mogiłach. Pamiętali również o Marianie Kuiku z Trzebawia, którego Niemcy zamordowali w publicznej egzekucji 27 września  1944 roku.

 

Najwięcej zniczy zapłonęło na Rynku w Stęszewie pod pomnikiem, na którym znajduje się tablica o treści: „W hołdzie mieszkańcom Stęszewa Powstańcom Wielkopolskim pomordowanym przez hitlerowców oraz tym, którzy na frontach II wojny światowej oddali życie za wolną ojczyznę”. Ponadto zapalili znicze w Mosinie pod pomnikiem upamiętniającym rozstrzelanych 20 października 1939 r.